Játszva tanulás! 19 érv a játékos munkahelyi tanulás mellett
– Szervezetfejlesztés mindenkinek! Blogmagazin 6. szám 4. blogcikk –
A gamification számos felhasználási területe közül az oktatásban betöltött szerepét mindenképp érdemes kidomborítani. Hogy miért, az kiderül jelen cikkünkből.
Összefoglalónkban felvonultatjuk azokat az ipari, társadalmi, demográfiai változásokat, amelyek a gamification-höz hasonló új módszerek születését életre hívták. Írásunkból megtudhatja azt is, hogyan hasznosítható a játékosítás az oktatásban és milyen pozitív hozadéka van a játszva tanulásnak.
A digitalizáció térnyerésével drasztikusan megváltozik az emberek viszonyulása a tanuláshoz és a fejlődéshez is, merőben más vállalati oktatási koncepciókat megkövetelve. Rendkívüli módon lerövidült példának okáért az az idő, amit egy egyén a koncentrált figyelem állapotában tud eltölteni.
A munkavállalók másrészt egyre erősebben juttatják kifejezésre a folyamatos visszajelzés iránti igényüket. Teszik ezt annak reményében, hogy ezeket a vezetőktől és a társaktól érkező input-okat felhasználhassák személyes fejlődésükhöz, annak behatárolására, hogy mi az amit “jól” és “rosszul” tesznek.
Az információval való hihetetlen mértékű elárasztottság következtében, úgy tűnik, az egyének gyorsan elérik azt a telítődési pontot, ami után már nem képesek új tudás hosszú távú beépítésére. Ennek eredményképp, ismétlés nélkül a hagyományos tréningeken résztvevők 30 napon belül elfelejtik az információk 90%-át. A gyakori emlékeztető jelzések, amelyek eszébe juttatják a résztvevőnek a tanultakat, kritikussá váltak a valós fejlődés eléréséhez, ahhoz, hogy a képzések megtérülő befektetések legyenek a vállalatok számára.
A mobil eszközök elterjedésével a munkavégzés helyszíne is áttevődött a hagyományos irodákból az “itt és most”-ba. Ahogy a munkához és az ahhoz szükséges adatokhoz való azonnali, térbeli és időbeli kötöttségek nélküli hozzáférést is biztosítania kell ma már egy vállalatnak, úgy a tanulási környezetben is meg kell teremtenie a lehetőséget ugyanerre. Kifejezett munkavállalói igény ugyanis, hogy a kontroll a munkavállaló saját kezében lehessen a saját tanulását, fejlődését illetően és megkapja a vállalat részéről ebben a rugalmasságot és a támogatást. Érdekes tendencia az is, hogy a munkavállalók gyakran ellenállással válaszolnak arra, ha túlzottan nagy nyomást érzékelnek a szervezet részéről a tanulásukra vonatkozóan.
Láthatjuk, hogy szép számmal sorolhatók fel az utóbbi években végbement, a figyelmi és tanulási szokásokban is manifesztálódó változások. Ezeket az átalakult felhasználói, tanulói igényeket szolgálja ki a gamification, mégpedig igen hatékonyan, ahogyan azt egy korszerű tanulási módszernek tennie kell.
19 érv, hogy miért hasznos a játékos munkahelyi tanulás
- A játék egy természetes jelenség, segítségével kipróbálhatók vagy akár begyakorolhatók új viselkedések.
- Játékos formában sokkal hatékonyabban sajátíthatók el bizonyos ismeretek, mert egy motivált, elmélyült, intenzív tanulási környezetet, mindset-et teremt.
- A játék autonómiára nevel, megadja a lehetőséget az egyéneknek arra, hogy kézbe vegyék saját fejlődésüket, aktívan irányítsák azt, az input-okat ne mástól várják, hanem saját, természetes kíváncsiságukra támaszkodjanak.
- A gamification-alapú tanulási eszközök rendszerint azonnali visszajelzést biztosítanak, amely segíti a munkavállalót a sikeres és a nem sikeres viselkedéses elemek azonosításában, majd megválasztásában.
- Tapasztalatokon keresztüli tanulást tesz lehetővé egy olyan helyzetet teremtve, melyben a tanuló nem egy külső megfigyelő — mint a tantermi képzések esetén —, hanem aktív résztvevő.
- Láthatóvá és mérhetővé teszi a fejlődést mind a tanuló, mind a szervezet számára, vizuálisan is megjelenítve a haladást.
- A láthatóvá tett fejlődés pozitív motivációs spirált indít el, ami további fejlődésre ösztönzi az egyént, ezzel alapozva meg az élethosszig tartó tanulás szemléletét.
- A gamifikált térben zajló fejlődések folyamatosságot, folytonosságot biztosítanak az információszerzésben — a megszokott impulzusszerűen, ritkán érkező nagy mennyiségű információval ellentétben.
- A játékos elemek maximalizálják az élvezetesség faktorát a tanulásban, amivel felkeltik és fenn is tartják a résztvevők érdeklődését.
- A részben szórakozató aktivitás növeli a munkatársak elkötelezettségét a munkájuk iránt, a fejlődés iránt és a vállalat iránt egyaránt.
- Kiszolgálja a munkatársak alapvető pszichológiai szükségleteit, biztosítva számukra az autonómia, a kompetencia és a valahova tartozás érzésének átélését.
- Védett környezetet teremt, lehetőséget adva a bukásra, a hibázásra és a következmények nélküli újra próbálkozásra, a saját hibákból való tanulásra.
- Felébreszti az egyének intrinzik motivációját, ezzel inspirálva őket a tanulásra. A tanulás ilyen módon egy önjutalmazó tevékenységgé válik, nem pedig külső kényszerré.
- Fejleszti az egyének kritikus gondolkodásra való képességét, hiszen az életszerű szimulációk folyamatos mérlegelésre késztetik az egyéneket.
- Elemezve az outputokat felszínre kerülhetnek az egyénre jellemző döntési tendenciák.
- Stratégiai gondolkodásra tanít, megmutatva a különböző döntések várható kimenetét, egyértelműsítve a kapcsolatot az ok és az okozat között.
- Facilitálja az ‘out of the box’ típusú gondolkodást, hiszen a játék és tanulás során nem várt, és talán még meg nem tapasztalt helyzetekkel találhatja szembe magát a résztvevő.
- Visszajelzések, az önismeret fejlődése és az alternatív én-ek kipróbálásán keresztül fejleszti az egyének személyiségét is.
- Hatékony eszköz a gyakorlati tudás elsajátítására, információk megjegyzésére.
Végszó
Látható, hogy a játékosítás számos területen érzékelteti áldásos hatását, kiemelve például a munkahelyi elégedettség növelését, a magasabb munkamotivációt, a tehetségek elköteleződését stb. Az oktatásban is szignifikáns szerepe van, amit az bizonyít, hogy kutatások szerint a gamification-nel tanulók a gyakorlati feladatokban jobban teljesítenek a hagyományos módszerekkel tanuló társaikhoz képest.
A tanulásnak nem kell okvetlenül vérrel és verítékkel történnie, alternatívaként és a változatosság kedvéért megtalálhatjuk a tanulás szórakoztató módját is — erre teremt lehetőséget a gamification, valamint a Bespoke Principles csapata, aki a vállalatok partnere lehet a játékosított képzési programok kidolgozásában.
Kérdésed, megjegyzésed van? Lépj kapcsolatba velünk elérhetőségeinken vagy szólj hozzá posztunkhoz!
Következő cikkünkben Ambrusz Gergő, a Battlejungle alapítója számol be arról, hogy a gamification hogyan képes igazi élménnyé varázsolni a munkavállalók első napját.
Iratkozz fel a hírlevelünkre ezen a linken és kapj kézzel fogható tudást szervezet- és személyzetfejlesztés témában, amellyel Te is hozzájárulhatsz egy hatékonyan működő és versenyképes szervezet megteremtéséhez!
Bespoke Principles | Versenyelőny Önre szabva